Afrika Uluslar Kupası gruplardaki ilk maçları bugün D grubunda oynanan 2 maç ile sonlandırdı. D grubunun açık ara favorisi şüphesiz Siyah Yıldızlar lakaplı Gana ama ne yazık ki onlar da tıpkı turnuvanın diğer favorisi Fildişi Sahili gibi kalitelerini sahaya tam anlamıyla yansıtamadılar. Grubun en zayıf takımı ise kesinlikle Botswana. Üstelik takım içi sorunlar yaşamaları olmayan güçlerini daha da aşağılara çekiyor.

Afrika Uluslar Kupası'nda üçüncü gün C grubunun ilk maçları ile devam etti. Turnuvanın ev sahiplerinden Gabon'un yer aldığı bu grupta çekişmeli maçlar olacağı tahmin edilmektedir.Grupta yer alan Nijer harici diğer 3 takım da birbirlerini mağlup edebilecek güçtedirler.Gabon'un bu gücü kadro kalitesinden çok ev sahibi takım avantajı ile açıklanabilir.

Afrika Uluslar Kupası B grubunda oynanan iki karşılaşma ile turnuvanın ikinci gününü bitirdi. Bu grupta yer alan takımlar arasında elbette ki favori olan takım kadrosunda önemli yıldızları barındıran Fil Dişi Sahili'dir. Elbette futbolun sürprizlere açık olduğunu ve kağıt üzerinde değil sahada oynanıp sonuçlandığını belirterek günün değerlendirmesine başlayalım.

Afrika Uluslar Kupası turnuvanın ev sahibi olan  Ekvator Ginesi'nin  Libya ile yaptığı karşılaşma ile başladı. Açılış maçına gösterilen ilgi beklenenden daha azdı.Yalnız Ekvator Ginesi'nin bu maç için milli takıma 1 milyon dolar prim vaat etmesi ekstra bir motivasyon etkisi yapmıştı daha maç öncesinde.Bu ülkenin fakirlikle yoğrulduğunu düşünürsek bu prim onlar için çok şey demekti.

Afrika Uluslar Kupası artık yavaş yavaş bitmek üzere. Turnuva takvimine bugün üçüncülük karşılaşması ile devam edildi.Şüphesiz turnuva ile ilgilenenler bu karşılaşmayı pek önemsemiyorlar. Onların akıllarında yarın akşam 21:00'da oynanacak olan Fildişi Sahili-Zambiya finali var.Bu finalden önceki son karşılaşmada ise Gana ile Mali üçüncülük için mücadele ettiler.

Afrika Uluslar Kupası verilen iki günlük aranın ardından yarı final heyecanıyla turnuvaya devam etti. Gün içinde oynanan karşılaşmalar sonucunda finalin adı koyuldu.Yarı final karşılaşmalarında hata yapanın telafi şansının olmadığını, ciddiyetsizliğin bedelinin çok ağır oluğunu oynanan karşılaşmalarda gördük.Seyir zevki açısından doyurucu maçlar izlemek  futbolseverler için en büyük kazanç oldu.

Günün ilk yarı final maçı turnuvanın favorisi Gana ile yine turnuvanın takım oyununu sahaya en iyi yansıtan ekibi Zambiya arasında oynandı.Mısır,Kamerun,Nijerya gibi ekiplerin olmadığı Afrika Kupası 30 yıldır bu kupaya hasret olan Gana için büyük bir şanstı. Zambiya ise otoriterlerin şans tanımamasına rağmen ben de varım demek istiyordu.

Afrika Uluslar Kupası güne turnuvanın son iki çeyrek final karşılaşmasıyla devam etti. Dün oynanan maçlar sonucunda yarı finale kalan Fildişi Sahili ve Zambiya bu maçların sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyordurlar. Ev sahiplerinin maçlarının haricinde tribünlerin boş kalmasını turnuvanın önemli notları arasına kaydetmek gerekir. Bunun sebebi o ülkelerin futbola ilgisizliğinden ziyade nüfuslarına oranla stadyum kapasitelerin büyük olmasından kaynaklanmaktadır.

Afrika Uluslar Kupası grup maçlarından sonra verilen aranın ardından çeyrek final mücadeleleriyle devam etti. Grup karşılaşmalarında iyi karşılaşmalar izlemiş olsak bile uluslar arası bir futbol organizasyonu açısından baktığımızda çok kötü maçları da izlemek zorunda kalmıştık. Çeyrek final karşılaşmalarının bu bağlamda daha ümit verici geçeceğini söylemek yanlış yorum olmaz.

Afrika Uluslar Kupası'nda grup maçları D grubunun üçüncü karşılaşmalarıyla sona erdi. Futbol kalitesinin daha da artacağı aşama olan çeyrek final mücadelesi artık sahne alacak.