Floransalı Uzaylılar

Futboldaki insanüstü performansları vurgulamak için sıkça kullanılır "uzaylı" kelimesi. Messi'nin bir uzaylı olduğundan bahsedilir durulur. Cristiano Ronaldo'nun Real Madrid formasıyla oynadığı 438 maçta attığı 450 gol ve yaptığı 131 asist ancak bir uzaylının ulaşabileceği bir istatistiktir. Bu bağlamda insanlık tarihinin gidiş yönünü derinden etkileyen dört Floransalı Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci, Raffaello, Donatello ve Michelangelo için de uzaylı yakıştırması çok abes olmaz. İsimlerini bu dördünden alan ninja kaplumbağalar da birer labaratuvar deneyi yerine birer uzaylı olarak tasarlansalardı hayran kitlelerinde bir eksilme olmazdı muhtemelen.

Fakat gerçek anlamdaki uzaylıların dünyadaki varlığı çok görülmemiş bir durum olmak zorunda da değil. Elimizdeki bilimsel veriler tüm canlılığın tek bir ortak atadan geldiğine işaret ediyor. Panspermia adı verilen hipoteze göre, cansız maddeden oluştuğunu bildiğimiz ilk canlı hücrenin oluşması, uzaydan gezegenimize gelen moleküller sayesinde oldu. O moleküller olmasaydı canlı madde oluşmayacak ve biz evrimleşmeyecektik. Panspermia hipotezine göre dünyadaki tüm canlılar aslında biraz uzaylı. Bu hipotez elbette kanıtlanmış bir bilimsel teori değil ve bilimsel çevrelerde oldukça tartışmalı.

Oldukça tartışmalı olmayan bir konuysa ufoların varlığı. Azımsanmayacak bir kitlenin inandığı ve gördüğünü iddia ettiği ufoların varlığına aklı başında insanların çoğu inanmıyor. Birisi ufo gördüğünü iddia ettiğinde insanlığın büyük kısmı ona inanmaz. Ufo gördüğünü iddia eden kişinin bir şahidi de olmaz çoğu zaman. Olsa bile bu genellikle o kişilerin gökyüzünde gördükleri bir cismi yanlış yorumladıklarına inanılır. Peki ya 10 bin kişi aynı şeyi gördüyse?

27 Ekim 1954 öğleni Stadio Artemio Franchi'de oynanan ACF Fiorentina ve Unione Sportia Pistoiese arasındaki maçın ikinci yarısının hemen başlarında hakem oyunu durdurdu ve stadda bulunan 10 bin taraftar, futbolcular ve diğer yetkililer aynı anda gökyüzüne baktı. İddialara göre uzaklardan hızlı bir şekilde dev bir cisim gelip sahanın tam üzerinde durmuştu. Bazıları bu cismi bir Küba purosuna benzetti yıllar içinde, bazıları dev bir yumurtaya. (Belki Arrival filminin yapımcıları da bu olaydan esinlenmiştir.) "Uzaylılardı" diyor o gün sahada olan Gigi Boni kendinden emin bir şekilde: "Başka bir açıklamam yok."

Dönemin Pistoiese kaptanı Romolo Tuci, BBC'ye verdiği bir söyleşide o gün çok mutlu olduğunu söylüyor: "O zamanlar herkes ufolar hakkında konuşuyordu ve biz bunu deneyimledik. Biz onları gördük. Buna gerçekten inanıyorum. Biz stattaydık ve onları gördük." O gün statta olan herkes pek çok kaynakta gökyüzündeki ufoları onaylıyor. Yalnızca maçın hakemi kendinden o kadar emin değil, ya da görevi gereği diplomatik bir dil kullanıyor ve maç raporuna maçı "gökyüzünde bir şey görüldüğü için" durdurduğunu yazıyor. Olayın ertesi gün Floransa'daki bir yerel gazete stat üzerindeki ufoların bir fotoğrafını basıyor. Gazetenin o sayısı da, fotoğraf da bugün kayıp malesef. Belki 10 bin kişi gördükleri bir anormalliği çok yanlış yorumlamıştır. Ama belki de gerçekten uzaylılar gelip birkaç dakikalığına bir futbol maçı izlemek istemişlerdir. Ya da sahada 22 kişi bir oyun oynarken neden 10 bin kişinin onları izlediğini merak etmişlerdir.

Bir uzaylı dünyaya gelip futbol sevgimizi görse ne düşünür acaba?

Simon Critchley, Futbol Düşünürken Aslında Ne Düşünürüz? isimli kitabında şöyle diyor: "Futbolu benim kadar çok sevmek cidden salaklıktır (...) Fakat aptal olmakta bir sorun görmüyorum." Umarım uzaylılar da görmüyordur. Çünkü futbolu severseler, bir gün bir stadın üzerinde durmak yerine aşağıya inip aramıza katıldıklarında kaynaşmamız çok daha kolay olur.

Bu kategoriden diğerleri: