Kaptan Desailly ve Kumpascı PSG (!)

"Bu kitap hayatlarımı anlatıyor. Bütün hayatlarımı: Fransız Desailly'nin;  Afrikalı Desailly'nin;  futbolcu Desailly'nin ve de daha özel olan, güzel olduğu kadar üzücü de olan benim hayatımı." yazıyor futbol dünyasının en yetkin otobiyografilerinden sayılan kitabın kapağında.

15 senelik kariyerinde kazanmadık kupa bırakmayan, Fransa'ya kaptanlık yapan beyaz ismine sahip (Marcel ismini Gana'da Büyükelçi olan Üvey Babası Marcel'den almıştır) siyahi Marcel Desailly.  Kitabın içeriğinde bizler için çok tanıdık olaylar var.

Marsilya'nın başkanı Bernard Tapie diktatörden farksız bir kulüp başkanı. Ondan habersiz takımda kuş uçmuyor. Onun başkanlığında Marsilya 1992-1993 sezonun ilk "Şampiyonlar Ligi Şampiyonu" oluyor. Ertesi sezon VA-OM (Valenciennes-Olympique Marseille) skandalıyla da şike yapmaktan küme düşürülüyor. (İmajımız zedelenir, para kazanamayız diye gevelemeden tek bir maç yüzünden, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu’nun gözünün yaşına bakılmıyor ve küme düşürülüyor)

Tüm bu olanlardan sonra Bernard Tapie bu durumu hep inkar ediyor, Velodrome stadında taraftarı arkasına alıp şeref turları atıyor ve bu olayı en büyük rakipleri PSG'nin bir komplosu olarak gösteriyor. Tanıdık geldi mi?

Bu kitap hayatlarımızı anlatıyor, herkesin hayatını...