Ara Transfer Ekonomik Reformunun Trabzonspor’a Etkileri

Trabzonspor’da 6 Aralık 2015 sonrası işbaşı yapan Muharrem Usta ve ekibi 2016-2016 sezonunun ara transfer dönemi itibariyle sıkı bir ekonomik reform politikasına girişti. Bu politika 3 aşamadan oluştu.

1-      Takımda bulunan bazı oyuncuları sözleşmelerinde indirime giderek, yeni sözleşmeler imzaladılar.

2-      Takımda düşünülmeyen oyuncuların bazıları bonservisi ile satıldı, takasta kullanıldı, alacaklarına karşılık sözleşmeleri feshedildi ya da kiralandılar

3-      Takıma yarar sağlayacağı düşünülen oyuncular transfer edildi ancak eski tablolara nazaran özellikle futbolculara ödenecek yıllık ücretler düşük tutuldu.

Bu transfer hareketliliğinin sonuçlarını dönemlik değil de yıllara yayılmış sözleşmelere uyarlayarak, bu transfer hareketliliğinin Trabzonspor ekonomik  tablosuna yıllar içinde toplam olarak nasıl etki ettiğini hesapladım ve tüm bu transfer hareketliliğini ve tutarlarını tablolaştırdım.

Tabloyu incelediğinizde sizin de tabloyu yorumlama imkanınız olacaktır.

 

Buna göre toplamda elde edilen Net Gelir + Tasarruf tutarı = 8.127.250 Euro yani Toplam Net Gelir + Tasarruf tutarı = 26.007.200 TL

 

Dip Not : Haberlere sıklıkla konu olduğu şekilde Trabzonspor’un 2015-2016 sezonuna başlarken futbolcu ve teknik ekibe sözleşmeler karşılığında ödemekle yükümlü olduğu maaş+maç başı yükümlülüğü  39 Milyon Euro / 128 Milyon TL seviyesindeydi ve ara transfer dönemine girmeden takımdan ayrılan futbolcular ve ara transfer döneminde takımdan ayrılan/yeni gelen futbolcularla bu tutar düştü.  Mevcut takımda futbolcu kadrosu değişmezse ve sözleşmeler aynı kalırsa 2016-2017 sezonunda futbolcu ve teknik ekibe sözleşmeler karşılığında ödemekle yükümlü olunan maaş+maç başı yükümlülüğü  25 Milyon Euro / 86 Milyon TL seviyesinde an itibariyle.

Tüm bu ekonomik göstergeler Trabzonspor’un ekonomik durumunda nispi bir reform ve düzelmeye işaret ederken, başka bir gerçeği daha gözler önüne seriyor; Trabzonspor ekonomik anlamda daha yolun başında.