Özkan Sümer Bakışı

İnsanlar sürekli sorunlarla ilgilenmekte. Çözüm üretmek ise genelde tercih edilmeyen, uğraşılmayan, işin zor gelen kısmıdır. Bir önceki yazımda Trabzonspor'un transfer politikasını eleştirdim ve kendimce soruna doğru bir şekilde değindim. Samimiyetimi göstermek adına bu sorunu bir nebze çözecek bir çözümü bir örnekle açıklayacağım.

Babam, sporun ve futbolun yıllarca içinde olan; beden eğitimi öğretmenliği ve teknik direktörlük mesleklerini icra eden biri. Trabzonspor hikayelerini dinlemek şimdi olduğu kadar küçük yaşlarda da ilgimi çekerdi. Trabzonspor’u bu hikayelerle tanıdım. Özkan Sümer’den bahsediyordu bir gün babam. Trabzonspor camiasında alt yapıdan üst yapıya hemen hemen bütün görevlerde yer alan, hayatını Trabzonspor’a adayan bir futbol adamı olarak tanımlıyordu. Öyle ki Nuri Albayrak’a kaybettiği başkanlık seçiminden sonra alt yapıda çalışacak kadar da Trabzonspor düşkünü biriydi Özkan Sümer

Küçüğüm ve bilmiyorum. “Çok mu parası var bu adamın nasıl başkan oldu?”diye sordum. Büyük kulübün başkanı olmak için çok paraya ihtiyaç olmadığından, kulüp akıllı yönetilirse zaten sponsporluk anlaşmalarıyla ve transfer gelirleriyle mali kaynağın sağlanacağından bahsetmişti bana babam

Akıllı yönetimin ne olduğunu sorduğumda güzel bir örnekle açıklamıştı.

Marco Aurelio (sonradan Türkiye vatandaşı olan Mehmet Aurelio) için menajerler 3 milyon dolar fiyat biçmiş. Özkan Sümer, Aurelio’yu çok beğenmiş ve aradan menajerleri çıkartarak uygun fiyata almanın peşine düşmüş. Zira söylenen rakam Trabzonspor’un ekonomisini aşacak bir rakam… Sonuçta, Özkan Sümer, Aurelio ile beraber izlediği ve beğendiği Marcio Jarro, Robson Da Silva ve Eduardo Suisso’yu da aldı. Aurelio için söylenen 3 milyon dolar fiyatına rağmen Özkan Sümer bu dört oyuncuya toplam 730 bin dolar bonservis bedeli ödedi. Burada aslında asıl başarı ilk başta 3 milyon dolar denilen Aurelio’nun sonradan 400 bin dolara transfer edilmesidir. Marcio Jarro ve Eduardo Suisso hiç parlak bir kariyer yaşamadılar Trabzonspor forması altında. Robson da Silva ise çok iyi başladığı Trabzonspor macerasına tuhaf bir transfer tercihiyle ket vurdu ve unutulup gitti. Ancak Marco Aurellio hem Trabzonspor formasıyla çok başarılı oldu hem de Trabzonspor sonrası kariyeriyle..

Biliyorsunuz ki son yıllarda futbolcuların bonservislerine çok yüksek ücretler ödenmekte. Bu ücretler ileride kulüplere büyük ekonomik sıkıntı yaratmakta. Trabzonspor’da da büyük bir ekonomik sıkıntı var. Bu enkazın altından kalkmak adına yapılacak en önemli hamlelerden birini bir örnekle açıkladım. Trabzonspor gibi ekonomik olarak zor bir dönem geçiren kulübün transfer yaparken yapması gereken en önemli hamle; yıllar önce Özkan Sümer’in yaptığı gibi menajerleri aradan çıkartarak transfer yapmaktır. Eğer bu mümkün değilse menajerlere çok daha az ücretler ödenmesi gerekmektedir. Özkan Sümer’in geri dönmesiyle bu sorunun çözüleceğine inanıyorum.

 

Yazan : Ekrem Kılıç