Asist(m)an: Luciano Narsingh

Eredivisie Ligi, dünya futboluna bir .ok oyuncu sunmuş, sunmaya da devam etmektedir. Özellikle Hollanda kulüpleri alt yapı ve scouting sistemine önem vermiş, çalışmaların ve harcamaların karşılığını da yetişen oyuncularla fazlasıyla geri almıştır.

Bu sistemi benimseyen ve oldukça yetenekli oyuncular çıkaran SC Heerenveen kulübünde şu aralar etkili performans gösteren Luciano Narsingh’den bahsetmek istiyorum.

Hint - Surinam asıllı olan oyuncu 1990 yılında  Hollanda'da doğmuştur. Futbol yaşamına ağabeyi Furdjel Narsingh ile Ajax gençlik akademisine yazılarak başlar. Daha sonra kendisi Heerenveen’in alt yapısına katılır.Burada göstermiş olduğu etkili performans sonrasında  2008 yılında 5 yıllık profesyonel sözleşme imzalar.

Oyuncu performans gelişimini ve atılımını teknik direktörü Ron Jans kontrolünde  2010 yılından itibaren gerçekleştirmektedir. Geçen sezon 26 maçta 5 gol 13 asist ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu sene 13 maçta 6 gol 6 asist ile yükselen başarı grafiğini devam ettirmektedir.

Oyuncu özellikleri itibari ile sezon başı Az Alkmar’a giden Roy Beerens’i aratmayacak hatta yaptığı katkının daha fazlasını yapabilecek yetenektedir.Onun yükselişinde etkin olan teknik direktörü Ron Jans onun hakkında özellikleri itibariyle Hollanda ligindeki en etkili oyunculardan birisi olacağını söylemektedir.

Oyuncu 1.78 boyundadır.4-3-3 diziliminde sağ kanat forvet, 4-4-2 diziliminde sağ açık oynamaktadır.Fizik olarak atletik bir yapıya sahip oyuncu çok süratli,teknik ve birebirde son derece etkilidir.Gol atmaktan çok asist yapmayı sevmektedir.Attığı pas ve ortalarla da bunu gösterdiğini görebiliyoruz..Takımında ileri üçlünün solunda oynayan Oussama Assaidi ile de çok iyi anlaşan Luciano Narsingh takımının hucüm gücünde golleri ve özellikle asistleri ile etkin rol oynamaktadır.

Narsingh,Özkan Sümer tarafından Twente’de oynarken Trabzonspor’a ismi söylenen Eljero Elia ile de benzer özellikler taşımaktadır.

Luciano Narsingh  göstermiş olduğu perfomansı ile Hollanda U-21’de şans bulmaktadır. Kendisini takip eden Premier Lig ekipleri vardır. Oyuncuyu önümüzdeki yıllarda çok İyi yerlerde görebiliriz.